مطابق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، ویروس COVID-19 یا همان کرونا زیرمجموعه ای از خانواده بزرگی از ویروس هاست که از بیماری سرماخوردگی گرفته تا بیماری­های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) و سندرم شدید تنفسی حاد (SARS-CoV) را شامل می شود.

COVID-19 نوعی بیماری عفونی است که اخیراً کشف شده است. این ویروس پیش از شروع شیوع بیماری در ووهان چین در دسامبر سال ۲۰۱۹، ناشناخته بود. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، تِدروس آدهانوم رئیس سازمان بهداشت جهانی در آخرین گزارش خود از گسترش این ویروس در کره جنوبی، ایتالیا و ایران عمیقاً اظهار نگرانی کرده است.

شایع ترین علائم COVID-19 تب، خستگی، بدن درد و سرفه خشک است. برخی از بیماران ممکن است دچار درد، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال شوند. این علائم معمولاً خفیف است و به تدریج شروع می شود. برخی از افراد آلوده می شوند اما علائمی ایجاد نمی کنند و احساس ناخوشایندی نمی کنند. بیشتر افراد (حدود ۸۰٪) بدون نیاز به معالجه خاص، از این بیماری بهبود می یابند. از هر ۶ نفری که مبتلا به COVID-19 می شوند ۱ نفر به طور جدی بیمار می شود و در تنفس مشکل پیدا می کند. افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی یا دیابت بیشتر احتمال دارد با ناراحتی­های جدی روبرو شوند. تاکنون حدود ۲٪ از مبتلایان به این بیماری فوت شده اند. افراد مبتلا به تب، سرفه و مشکل در تنفس باید به دنبال مراقبت­های پزشکی و درمان باشند.

به گزارش نیویورک تایمز، بزرگترین مطالعه در مورد موارد COVID-19 تا به امروز جزئیات جدیدی در مورد شدت بیماری از جمله میزان مرگ و میر آن و اینکه چه کسی مستعدتر است، شامل می شود. محققان این مطالعه از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای چین، اطلاعات ۴۴۶۷۲ مورد تایید شده از COVID-19 در چین را که بین ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ تا ۱۱ فوریه ۲۰۲۰ گزارش شده است را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. از جمله این موارد، ۱۰۲۳ مرگ و میر در این کشور گزارش شده است. ، در نتیجه میزان مرگ و میر کلی ۲٫۳٪ است.

طبق گزارش نیویورک تایمز، این میزان بسیار بالاتر از میزان مرگ و میر آنفولانزا است که در ایالات متحده حدود ۰٫۱٪ است. با این حال، مطالعه جدید نشان داده که میزان مرگ و میر ناشی از COVID-19 با توجه به مکان های مختلف، متفاوت است. در استان هوبئی، که این ویروس از آنجا شروع شد، میزان مرگ و میر ۲٫۹٪ بود، در حالی که در استانهای دیگر تنها ۰٫۴٪ بود که اختلاف ۷ برابری دارند.

این مطالعه همچنین نشان داد که بزرگسالان مسن به سختی در اثر COVID-19 مورد اصابت قرار گرفته اند. در بین آن سنین ۸۰ و بالاتر ، میزان مرگ و میر ۸/۱۴ درصد بود، در حالی که در مقایسه با کسانی که در سنین ۷۰ تا ۷۹ قرار داشتند ۸٪ بود: ۶/۳٪ برای افراد ۶۰ تا ۶۹ ساله؛ ۳/۱٪ برای افراد ۵۰ تا ۵۹ ساله؛ ۴/۰٪ برای افراد ۴۰ تا ۴۹ سال و ۲/۰٪ برای سنین ۱۰ تا ۳۹ سالگی گزارش شده است. در بین کودکان از بدو تولد تا ۹ سالگی هیچ مرگ و میر گزارش نشده است.

با این حال، برخی از کارشناسان تخمین زده اند که تعداد موارد COVID-19 می تواند بسیار بیشتر از آنچه که به طور رسمی پیگیری و گزارش شده است، باشد که در این صورت بالطبع میزان مرگ و میر نیز بسیار بالاتر از آنچه در این گزارش آورده شده، خواهد بود.

COVID-19 چگونه پخش می شود؟

ویروس کرونا واگیردار است؛ این بیماری می تواند از طریق قطرات کوچک مخاط بینی یا دهان فردا مبتلا به فرد دیگر انتقال یابد که در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به COVID-19 امکان آن بالاتر است. همچنین این قطرات مخاط بر روی اشیاء و سطوح اطراف دیگر فرود می آید؛ سپس افراد دیگر با لمس این اجسام یا سطوح  و نیز لمس چشم، بینی یا دهان خود به این ویروس مبتلا می شوند. افراد همچنین می توانند ویروس COVID-19 را از افراد مبتلایی که سرفه می کنند نیز بگیرند. از این روی بسیار  مهم است که بیش از ۱ متر (۳ فوت) از فردی که مریض است، فاصله بگیرید.

آیا ویروسی COVID-19 از طریق هوا قابل انتقال است؟

تاکنون مطالعات نشان می دهد ویروس ایجاد COVID-19 عمدتاً از طریق تماس با مخاط بدن بیمار و نه از طریق هوا منتقل می شود. بنابراین از این جهت نگرانی زیادی وجود ندارد.

آیا می توان COVID-19 را از فردی گرفت که علائمی ندارد؟

راه اصلی شیوع این بیماری از طریق مخاط دهان و بینی بخصوص هنگام تنفس، سرفه و عطسه است. خطر ابتلا به COVID-19 از طرف افراد بدون هیچ علائمی بسیار پایین است. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به COVID-19 فقط علائم خفیفی را تجربه می کنند. این امر به ویژه در مراحل اولیه بیماری صادق است. بنابراین امکان ابتلاء به COVID-19 از کسی که مثلاً فقط سرفه خفیف داشته باشد و احساس بیماری نداشته باشد نیز ممکن است.

آیا می توانم COVID-19 را از مدفوع کسی که مبتلا به این بیماری است، بگیرم؟

به نظر می رسد خطر ابتلا به COVID-19 از مدفوع فرد آلوده کم است. در حالی که تحقیقات اولیه نشان می دهد که ویروس ممکن است در برخی موارد در مدفوع وجود داشته باشد. بنابراین تمیز کردن و شستن مرتب دست­ها، بعد از استفاده از حمام و توالت و قبل از صرف غذا ضروری است.

اقدامات حفاظتی برای همه

بسیار ضروری است که همه افراد از آخرین اطلاعات در مورد شیوع ویروس COVID-19 موجود در وب سایت سازمان بهداشت جهانی و از طریق مرجع بهداشت عمومی ملی و محلی خود آگاه باشند. ویروس کرونا همچنان اکثر مردم چین و برخی کشورهای دیگر در جهان را تهدید می کند. بیشتر افرادی که به این ویروس آلوده می شوند، دچار بیماری خفیف می شوند و بهبود می یابند ولی برای برخی گروه های جامعه این بیماری شدیدتر است. بیماران ضعیف و ناتوان، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف مانند بیماران مبتلا به ایدز، زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم، افراد مسن بالای ۶۰ سال، بیماران مبتلا به بیماری مزمن (بیماری­ های قلبی، عروقی و کلیوی)، کارکنان حرفه ­ای پزشکی و بهداشتی، مراقبین و سایر اعضای خانواده بیمار، افراد مقیم در آسایشگاه ­ها و اماکن نگهداری بیماران مزمن و کارکنان آن، زندانیان و افراد بی­ خانمان بیش از هر گروه دیگری در معرض ابتلا به این ویروس و مرگ­ ومیر ناشی از آن قرار دارند.

 با انجام موارد زیر از سلامتی خود مراقبت کرده و از دیگران محافظت کنید:

مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید؛ شستن دستان خود با آب و صابون یا استفاده از مالش دست الکل باعث از بین رفتن ویروس هایی می شود که ممکن است روی دستان شما باشد.

حداقل بین ۱ متر (۳ فوت) فاصله بین خود و هر کس که سرفه یا عطسه می کند، حفظ کنید؛ هنگامی که فرد سرفه می کند یا عطسه می کند، قطرات مایع کوچکی از بینی یا دهان خود که ممکن است حاوی ویروس باشد، می پاشند. اگر خیلی نزدیک هستید، در صورت سرفه کردن فرد مبتلا، مخاط آلوده فرد بیمار می تواند وارد بدن شما گردد و ویروس را به شما منتقل کند.

از لمس چشم، بینی و دهان خود بخصوص در اماکن شلوغ و پرازدحام که ظن حضور افراد بیمار وجود دارد، خودداری کنید؛ دست های شما بسیاری از سطوح را لمس می کنند و می توانند ویروس را منتقل کنند. پس از آلوده­شدن دست­ها، ویروس به راحتی به چشم، بینی یا دهان شما منتقل می شود و مبتلا می شوید.

اطمینان حاصل کنید که شما و اطرافیان­ تان، بهداشت تنفسی را رعایت می­ کنید. این به معنای پوشاندن دهان و بینی شما با آرنج خم شده یا دستمال کاغذی هنگام سرفه یا عطسه است. سپس بلافاصله دستمال کاغذی مورد استفاده را دور بریزید؛ ذرات کوچک مخاط، موجب پخش ویروس می گردد. با رعایت بهداشت مناسب تنفسی، از افراد اطراف خود در برابر ویروس هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و COVID-19 محافظت می کنید.

اگر احساس ناخوشایندی کردید در خانه بمانید. چنانچه تب، سرفه و مشکل تنفسی دارید، با پزشک معالج مشورت کرده و از قبل تماس بگیرید. همچنین دستورالعمل های مقامات بهداشت محلی خود را دنبال کنید؛ مقامات ملی و محلی بیشترین اطلاعات را در مورد وضعیت منطقه شما خواهند داشت. تماس با ارائه دهندگان خدمات درمانی باعث می­ شود تا شما به سرعت از توصیه های پزشکی مناسب مطلع شوید و در صورت ابتلاء به ویروس، به مراکز درمانی صحیح هدایت شوید. این امر همچنین از شما محافظت می کند و به جلوگیری از شیوع ویروس ها و سایر عفونت ها کمک می کند.

از آخرین تحولات مربوط به COVID-19 آگاه باشید. توصیه هایی را که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی، سازمان بهداشت عمومی ملی و محلی یا کارفرمای شما ارائه داده است را دنبال کنید.

فراموش نکنید اگر احساس ناخوشایندی کردید، حتی در صورت علائم خفیف مانند سردرد و آبریزش بینی جزئی، تا زمان بهبودی  در خانه بمانید.

اگر دچار تب، سرفه و مشکل در تنفس و یا اسهال و استفراغ هستید نیز سریعاً به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا این امر ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا بیماری جدی دیگر باشد. از مسافرت یا تماس با مسافران اخیر به شدت اجتناب کنید.

منبع: https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

2 thoughts on “ویروس کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *