ورزش واترپلو (water polo) یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین ورزش های آبی است که  در ابتدا “فوتبال در آب” نامیده می شد و در واقع بیشتر شبیه فوتبال و بسکتبال است. ترجمه تحت‌اللفظی واترپلو به معنای چوگان آبی است. همانطور که از نام اولیه  این ورزش برمی آید، بازیکنان در آن سوار بشکه های رنگی شده و به وسیله ی یک چوب مخصوص، توپی را مورد هدف قرار می دادند. در این بازی آبی، هدف قرار دادن یک گل با پرتاب یا دریبل زدن توپ بین دروازه ها و زیر تیرک دروازه مدافعان است. این ورزش در دهه ۱۸۷۰ در انگلیس آغاز شد. اولین قواعد در سال ۱۸۷۷ در اسکاتلند تأسیس شد  و در اولین مسابقه بین المللی واترپلو در سال ۱۸۹۰ در لندن برگزار شد، تیم اسکاتلند برنده شد اگرچه این تیم طبق قوانین انگلیس بازی می کرد  که بعداً اساس مقررات بین المللی را تشکیل می داد. واترپلو در دهه ۱۸۸۰ به ایالات متحده نیز راه یافت. بریتانیا برنده بازی های المپیک پاریس در سال ۱۹۰۰ گردید و همچنین در بازیهای ۱۹۰۸، ۱۹۱۲ و ۱۹۲۰ نیز توانست پیروزی هایی از آن خود کند.

پیش از جنگ جهانی دوم، دو نوع واترپولو بازی می شد: نوع فوتبال آبی که از یک توپ کاملاً باد کرده استفاده می کرد که وزن آن بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ گرم (۱۴ تا ۱۶ اونس) بود و بر عبور ماهرانه شناگر تأکید داشت. با این وجود  پس از سال ۱۹۳۷، فقط بازی با توپ کاملاً باد شده به طور رسمی شناخته شد. امروزه واترپلو در بیشتر نقاط جهان بازی می شود و به رقابت بین المللی گسترده ای بدل گشته است. زنان نیز در سال ۱۹۷۸ رقابت بین المللی واترپلو را آغاز کردند. طول استخر واترپلو در مسابقات بین‌المللی ۳۰ و عرض آن ۲۰ متر است. دروازه‌ها ۳ متر عرض دارند و ۹۰ سانتی‌متر از سطح آب ارتفاع دارند. حداقل عمق استخر نیز باید ۲ متر باشد. در مسابقات زنان از استخر کوچکتری به طول ۲۵ و عرض ۱۷ متر استفاده می‌شود.

یک تیم واترپلو از ۱۳ بازیکن که شامل  هفت بازیکن فعال و حداکثر شش جایگزین یا ذخیره، تشکیل شده است. هر تیم از کلاه آبی یا سفید استفاده می کند. کلاه قرمز رنگ برای دروازه بان هاست که با عدد یک شماره گذاری شده؛ سایر بازیکنان از ۲ تا ۱۳ شماره گذاری می شوند. این بازی در ۴ زمان ۸ دقیقه‌ای برگزار می‌شود. برنده تیمی است که در این ۴ زمان توپ‌های بیشتری را وارد دروازهٔ حریف کند. هر دو داور در هر بازی صلاحیت اعلام نظر نهایی را دارند. سایر مقامات شامل یک یا دو نفر زمانبند هستند. یک یا دو منشی  که پیگیری و ثبت بسیاری از خطاها مانند نگه داشتن توپ یا ضرب و شتم حریف را در دست دارند. واترپولو توسط فدراسیون بین المللی شناگران آماتور در سال ۱۹۰۸ تأسیس شده است و از طریق کمیته بین المللی واترپلو که خود قوانین واترپولو را تصویب وصادر می کند، تنظیم می شود.

واترپلو ورزشی تیمی، خشن و نیازمند قدرت بدنی بالاست است. دراین ورزش تمام اعضای بدن مانند یک زنجیر عمل می‌کنند. یعنی ورزشکار باید از تمام عضلات خود کمک بگیرید تا بتواند نیروی لازم را به توپ وارد کند. اعضای مختلف بدن مثل دست‌ها، لگن و پاها باید بتوانند حرکات چرخشی خاصی را انجام دهند. بنابراین علاوه بر قدرت، انعطاف‌پذیری نیز در این ورزش لازم و ضروری است. بعضی از حرکات باعث می‌شوند سرعت توپ افزایش یابد مثل چرخش مناسب در ناحیه کمر و شانه و همچنین قدرت به عقب بردن بازوها و آرنج و توانایی خم کردن مچ دست. به دست آوردن مهارت در این زمینه‌ها نیاز به تمرین فراوان دارد.

برای خرید مایو های زنانه مخصوص واتر پلو و نیز کلاه، عینک شنای مناسب و سایر لوازم شنا می توانید از محصولات سایت ما دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *